طراحان مشهور قرن بيستم
واكنش هايي كه عليه سبك هاي تزئيني در سال هاي اوليه قرن بيستم اتفاق افتاد را مي توان به آدولف لوس معمار اتريشي نسبت داد. ايده هاي او بسيار مدرن بودند، اگر اين حقيقت را در نظر بگيريم كه وجه تمايز روندهاي امروزي در سادگي تزئيني آنهاست. طراحي هاي او و نظريه-هايش درباره حذف تزئين ظاهري الهام بخش جنبش مدرنيست بود. در همين راستا، از سال 1919، مكتب بانوهوس درصدد يكي كردن هنر و صنعت بود. يكي از گروه هايي كه بيش از همه بر بائوهاوس تأثيرگذار بود، دي استيل بود كه تحت هدايت پيت موندريان، تئوفن دوسبرگ و سيريت ريتولد بود. جنبش دي استيل خود را به رنگ هاي اصلي به علاوه سياه، خاكستري و سفيد محدود كرد. شكل هاي هندسي ساده و سطوح افقي و عمودي را ترجيح مي داد. صندلي دسته دار «قرمز- آبي» ريتولد كه با نوارهاي چوبي ساخته شده بود، يكي از اولين آثار دي استيل بود. در همان زمان، لي كور بوزير مدرنيست با دفاع از نياز به اشياي كاربردي براي طراحي داخلي چالشي را پيش روي نخبه سالاري هنرهاي تزئيني قرار داد. اصول راهنماي لي كور بوزير حذف عناصر غيرضروري از ساختمان ها و بخش داخلي و كاهش آنها به شكل هاي هندسي اصلي بود. آلوار آلتو مدرنيست فنلاندي به خاطر شكل هاي سينوسي مبلمان، كوزه ها و سقف ها مشهور بود. علاقه وافر به طبيعت را مي توان در تركيب هماهنگ ساختمان هاي او با محيط آنها مشاهده كرد. هرچند، آلتو از نيازهاي انساني غفلت نكرد و صندلي هاي چوبي منحني او حداكثر راحتي را فراهم مي-كردند. اين طراح و معمار تمايل ويژه اي به چوب به عنوان ماده اي قادر به ايجاد محيط هاي گرم و خوشايند داشت. تأثير آلتو را هنوز مي توان در كار طراحاني مانند رودتيگسن و جاني سورنسون مشاهده كرد.

كاسكانويسس. استفانو جيووانوني

بوتوكا 44. آلوار آلتو.

آپارادور. چارلز آر. ميكنتاش.

در دهه 1980 اصول جنبش مدرنيست كم كم به چالش كشيده شد (هرچند، جنبش هاي ديگري نظير «هاي تك» نيز وجود داشت). پست مدرنيسم، مدرنيسم را رد كرد و طراحي هاي شگفت انگيزي را با هدف فروش در بازار مصرف كننده توليد كرد. مايكل گريوز معمار و طراح با ساختمان سرويس عمومي خود در پورتلند و طراحي هايش براي ممفيس گروپ ايتاليايي نشان اختصاصي پست مدرنيسم را فراهم كرد.
حمايت رسمي مقامات فرانسوي از طراحان پست مدرن نظير فيليپ استارك سهم زيادي در محبوبيت آنها در دهه 1980 و تداوم آن تا امروز دارد. طراحي هاي استارك به شدت انساني است. به قول خودش، او از اعماق قلبش مي آفريند. دامنه طراحي او از صندلي هاي راحتي تا قهوه جوش است. او علاقه وافري به استفاده از شكل هاي منحني و موادي مانند پلاستيك و چوب بازيافت شده داشت. يكي از همكاران سابق استارك، پير آنجلو كارامياي ايتاليايي نيز اشياي كاربردي را ترجيح مي دهد كه بدون غفلت از ارزش طراحي خوب، هدف عملي را محقق كند. طراحي هنر كاملي است. همه انواع اشياء از اشياي روزمره تا انحصاري، از مبلمان تا ساختمان ها را در بر مي گيرد. از اسپانيا يك طراح با كارهايي كه هرگز جنجال برانگيز نيست، به شهرت بين المللي رسيده است: خاوير ماريسكال. طراحي هاي او معصوم و كودكانه هستند اما دامنه وسيعي از لوازم و متعلقاتي را كه او طراحي كرده به طور حيرت آوري اصيل هستند. كاتالان آندره ريكارد به اندازه او مشهور نيست اما حائز اهميت است و كار طراحي خود را با كتاب هاي نظري و آموزشي و كاربردي تركيب مي-كند.

سيلا پاتلو. آنتونيو گائودي

 

طراحی داخلی   طراحی داخلی اداری    طراحی داخلی مطب   طراحی ویترین مغازه   بازسازی ساختمان   طراحی داخلی رستوران  طراحی داخلی در اهواز    طراحی داخلی در شیراز    طراحی داخلی طلا فروشی   طراحی داخلی در کیش   شرکت طراحی داخلی 

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *