انتقالات فضایی
با توجه به اینکه فضاهای خصوصی ممکن است برای اهداف معین و یا انجام برخی فعالیت های خاص طراحی و ساخته شوند، می توان آنها را درون یک ساختمان در کنار یکدیگر جمع کرد زیرا این فضاها به لحاظ کاربردی با یکدیگر در ارتباط بوده و توسط گروه معینی از افراد با اهداف مشترک مورد استفاده قرار می گیرند. ارتباط فضاهای داخلی با یکدیگر فقط بر اساس موقعیت نسبی آنها در طرح فضایی ساختمان صورت نمی گیرد بلکه با توجه به ماهیت فضاهای مرتبط و نیز مرزهای مشترک میان آنها تعیین می شود.
سطوح کف، دیوار و سقف برای تعریف و جداسازی بخش هایی از فضا، کاربرد دارند. همچنین سطح دیوار، عمود بر خط دید معمول ما است که بیشترین تأثیر را به عنوان مرز فضایی دارد. این سطح، میدان دید ما را محدود کرده و همچون مانعی در مسیر حرکت ما عمل می کند. فضاهای باز درون دیوار که برای درگاه ها و پنجره ها در نظر گرفته شده است، ارتباط فضایی که دیوار با اطراف از بین می¬برد را دوباره برقرار می سازد.

silvia-allori-flat-florence-home-workspace-9

درگاه ها
درگاه ها امکان دسترسی فیزیکی از یک فضا به فضای دیگر را فراهم ممکن می کنند. زمانی که بسته هستد، ارتباط اتاق با فضای مجاور قطع می شود. هنگامی که باز باشند، سبب برقراری ارتباط بعدی، فضایی و صوتی میان اتاق ها می شوند. درگاه های بزرگ و باز، یکپارچگی محدوده اتاق را تضعیف کرده و ارتباطی قوی با فضاهای مجاور و یا خارجی برقرار می سازد.
ضخامت دیوار جداکننده دو فضا در درگاه نمایان است. عمق دیوار نشان دهنده میزان جداسازی است که ما هنگام عبور از درگاه اتاقی به اتاق دیگر، احساس می کنیم. همچنین اندازه و عملکرد درگاه، نشان از ماهیت فضایی است که وارد آن می شویم.
تعداد و موقعیت قرارگیری درگاه ها در فضای پیرامونی اتاق، بر نحوه حرکت ما در فضا و روش آرایش مبلمان و نیز سازمان دهی فعالیت ها مؤثر هستند.
عرض در ورودی سبب تسهیل عبور افراد و جابه جایی وسایل می شود. هنگامی که ضخامت درگاهِ باز و سخت افزارهای آن مورد بررسی قرار گرفت، درگاه با عرض ۹۱۴میلی متر (۳۶اینچ)، به عرض ۸۱۳ میلیمتر (۳۲اینچ)، کاهش پیدا کرد. ورودی های با عرض کمتر از ۸۱۳میلیمتر (۳۲اینچ)، عبور ویلچرهایی با اندازه استاندارد را غیر ممکن ساخته و بر میزان دسترسی و میدان دید اثر منفی می گذارد.

موقعیت قرارگیری درگاه بر نحوه حرکت و فعالیت های ما در اتاق تأثیر می گذارد.

طراحی داخلی ویلا   دکوراسیون داخلی مغازه  طراحی داخلی در کیش  دکوراسیون داخلی اداری  طراحی داخلی رستوران  طراحی داخلی

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *