«باید»ها، «نباید»های طراحی دکوراسیون داخلی – علی‌داد
دست‌ها هم موسیقی خانه را می‌بینند

علی‌داد، سابق بر این کارشناس هنر اسلامی و پارچه در حراج‌خانه‌ی ساتبی بود. با این‌حال او بعد از این‌که این حرفه را رها کرد به سراغ علاقه‌ی اصلی‌اش، طراحی داخلی رفت. به واسطه‌ی همین سابقه و گذشته است که در طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی همیشه از عناصر شرقی استفاده می‌کند. می‌گویند طراحی دکوراسیون داخلی علی‌داد به شدت شرقی ولی در عوض شدیداً راحت و صمیمانه است. «باید»ها و «نباید»های او در طراحی داخلی منزل را می‌خوانید.

۱: خط زنانه‌ی خانه را دنبال کنید: در خانه بگردید، شاید میز ناهارخوری خانه همانی باشد که از والدین صاحبان کنونی خانه به آن‌ها رسیده باشد یا در اتاقی در گوشه‌ی خانه، همان اتاقی که مادربزرگ آخرین سال‌های زندگی‌اش را در آن گذرانده کاغذ دیواری محبوبش به دیوار باشد. اگر همین نشانه‌ها و خط‌ها را که نسل اندر پی نسل در خانه مانده را پیدا کنید، می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید و باقی خانه را بر اساس آن‌ها طراحی کنید تا ردی از تاریخ و گذشته‌ی غنی‌اش در طراحی شما بماند.

۲: از امتحان بافت‌ها و پارچه‌های ناآشنا نترسید: بافت‌ها و پارچه‌های تازه را، همان‌هایی که نمی‌شناسید را در کنار هم امتحان کنید، می‌بینید که تا چه اندازه می‌توانید به اشکال تازه و دوست داشتنی برسید.

۳: اتاق‌ها برای زندگی ساخته شده‌اند: بزرگ‌ترین اشتباه یک طراحی دکوراسیون داخلی زمانی رخ می‌دهد که اتاق‌ها را طوری طراحی کند که پر از وسیله و مبلمان باشند و به واسطه‌ی همین شلوغی نتوان در آن‌ها احساس راحتی کرد. یادتان باشد که نخستین وظیفه‌ی یک طراح دکوراسیون داخلی در نظر گرفتن راحتی ساکنان و مهیا کردن محیطی برای آرامش آن‌هاست.

۴: انگلستان بهترین کشور دنیاست فقط یک اشکال دارد: آب و هوا تنها مشکل انگلستان است. یک طراحی داخلی ویلا باید همیشه آب و هوای منطقه را در نظر بگیرد. من همیشه از مخمل، ململ و پارچه‌های بافت‌دار در طراحی داخلی استفاده می‌کنم، چون این پارچه‌ها حسی از گرما را در فضاهای داخلی به ساکنان القا می‌کنند. فضای اتاق‌های بزرگ را با پارچه‌های ساده تزئین کنید، آن‌وقت با استفاده از کوسن‌ها، فرش‌ها یا سرامیک به این زمینه‌ی تخت بافت بدهید. با این روش به سادگی می‌توانید رنگ و بافت را در طراحی دکوراسیون داخلی کنترل کنید.

۵: پرداختن به جزئیات تا کجا؟ هدف از پرداختن به جزئیات در بازسازی ساختمان طراحی دکوراسیون داخلی این است که فضا به خوبی دیده شود. اگر طراح داخلی یک کنج از خانه را با چنان دقت و ریزپردازی‌ای طراحی کند که بیننده جای دیگری را نبیند کارش را درست انجام نداده. در طراحی دکوراسیون داخلی به تأثیر هر جزء در کلیت طراحی دقت کنید.

۶: اول طراحی کنید: قبل از این‌که کار دکوراسیون داخلی منزل را شروع کنید یک تکه کاغذ کوچک بردارید و با یک خط‌کش جای مبلمان را در خانه مشخص کنید. با این‌کار پیش پا افتاده خیلی کار خود را ساده می‌کنید، چون دیگر هیچ مبلی مانع باز و بسته شدن در نمی‌شود، یا چراغ‌ها نزدیک به پریز برق خواهند بود؛ به همین سادگی.

۷: همه‌ی پنج حس را در نظر بگیرید: در طراحی دکوراسیون داخلی قطعاً حس بینایی در اولیوت است، ولی حس لامسه هم باید لذت حس بینایی را تأیید کند. چشم اول لطافت پارچه‌ی ململ را می‌بیند و بعد حس لامسه این لطافت را تأیید می‌کند و این لطافت خود یک موسیقی ناشنیدنی است. در نتیجه به بافت هم به اندازه‌ی رنگ اهمیت بدهید.

۸: در استفاده از عتیقه‌ها امساک نکنید: قرار است از این عتیقه‌ها استفاده شود. کسی که خانه‌اش را پر از عتیقه کرده قرار است از داشتن‌شان لذت ببرد، پس آ‌ن‌ها را به انبار نفرستید. نگران این هم نباشید که دو عتیقه از دو دوره‌ی تاریخی بی‌ربط را کنار هم می‌گذارید. من موقع طراحی داخلی عاشق قالی‌های قدیمی و آویختن پارچه‌های نقش‌دار قدیمی به در و دیوار هستم.

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *