چارچوب ها
از آنجایی که اغلب درها در اندازه و سبک های استاندارد ساخته می شوند، باز کردن، طرح و آرایش قاب دور آن در بخش هایی هستند که طراحی می تواند اندازه و مشخصات درگاه را دستکاری کند.
چارچوب ها همچون درهاف استاندارد هستند. درهای فلزی توخالی در یک چارچوب فلزی حرکت می کنند. آنها ممکن است دارای دوراهه های یک طرفه یا دوطرفه و یا به ضخامت دیوار وصل شده و در آن بچرخند. علاوه بر سطح تخت استاندارد، قالب های تزئینی بسیاری با سبک های متنوع وجود دارند.
برای ساخت درهای چوبی از چارچوب های چوبی یا فلزی توخالی استفاده می شود. چارچوب های خارجی معمولاً دارای زوارهای یکپارچه و چارچوب های داخلی دارای زوارهای تزئینی هستند. از تزئین قاب دور در برای پوشاندن فاصله میان چارچوب و سطح دیوار استفاده می شود. این تزئینات را میتوان در صورتی که مصالح دیوار به سادگی قابل پرداخت باشند و در جهت مخالف چارچوب متصل شده باشند، حذف کرد.
تزئینات قاب دور در به دلیل فرم و رنگ آن بر طرح درگاه تأکید کرده و در را به عنوان یک عنصر بصری مجزا در فضا معرفی می کند. ورودی درگاه خود می تواند به لحاظ فیزیکی با روشنایی غیرمستقیم و یک نورگیر کتیبه در بخش بالایی در و از نظر بصری با رنگ و تزئینات، برجسته به نظر رسد.
برعکس، چارچوب و تزئینات در را می توان به لحاظ بصری به منظور کاهش اندازه درگاه یا نمایش آن به صورت فضایی خالی در دیوار به حداقل رساند.
در صورت هم تراز بودن در با دیوار پیرامون خود می توان آن را برای ادغام با سطح دیوار به گونه ای خاص پرداخت نمود.

دوراهه یک طرفه یا دوطرفه:
عمق دوراهه برابر با ضخامت در
به علاوه ۸/۴ میلیمتر (۳/۱۶ اینچ)
چارچوب های فلزی توخالی

زوار نبش برای اندود و گچ برک دیوار ضروری است.
موقعیت هم سطح نمونه سطح رویی هر اندازه
۵۱م م (“۲) موقعیت سرپوشیده سراسری اتصال سرکوبی شده
موقعیت اتصال در دیوار بنایی
روکوب کلاهک

عرض لنگه چارچوب برابر با ضخامت دیوار است.
اتصال لب به لب هنگامی استفاده می شود که تزئین لبه چهارگوش یا روکوب و کناری کلاهک دارای نیم رخ های متفاوت باشد اتصال فارسی نیز برای روکوب و کناری کلاهکی که نیم رخ های یکسان دارند، به کار می روند.
زوار یکپارچه یا تزئینی

پس نشستگی ۸/۴ م م (۳″/۴)
روکوب کناری تا کف امتداد می یابد و باید به ضخیمی قرنیزی باشد که به آن اتصال یافته و یا از آن ضخیم تر انتخاب شود.
چارچوب های چوبی

تزئینات در آرایش درگاه نقش داشته و آن را نسبت به فضای پیرامونش برجسته تر نشان می دهد. نورگیرهای ثابت بغل و نورگیر کتیبه در افزایش اندازه ورودی درگاه نقش دارند.

یک درگاه می تواند با سطح دیوار پیرامونش ادغام شود. حتی تزئینات ساده نیز بر ورودی درگاه تأکید می کند.

 

طراحی دکوراسیون داخلی   طراحی داخلی مطب    دکوراسیون داخلی اداری    طراحی داخلی مغازه    بازسازی ساختمان   طراحی داخلی رستوران     طراحی داخلی در شیراز

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *