روکش چین دار و جذاب اطراف میز آرایش

این روکش بیضی شکل دور تادور با دو لایه پارچه همانند یک دامن اطراف میز را می پوشاند. یک لایه پارچه وال کتانی گلدوزی شده روی پارچه کتانی ضخیم قرار می-گیرد. هر دو لایه روکش در بالا چین داده می شوند و لبه پایین لایه زیری با ریشه تزئین می شود.

لوازم مورد نیاز:
* پارچه نازک گلدوزی شده مانند کتان وال * پارچه ضخیم و ساده * ریشه تزئینی * نوار ۳ نخ پرده برای چین دادن بالای روکش به عرض ۶/۷ سانتی متر * چسب * چسب اِپُل با روکش چسب دار

روش های تکنیکی * دوخت از روی پارچه (صفحه۲۵ را ببینید) * تعیین محل درز و دوخت درزهای عرض پارچه (صفحه۳ را ببینید)
آماده کردن: ۱- پیرامون میز را اندازه بگیرید و اندازه بدست آمده را برای کل چین دو برابر کنید.
۲- ارتفاع میز را اندازه بگیرید و حدود۴/۶ سانتی متر برای اضافه درز و حاشیه اضافه کنید.
۳- از اندازه های عرض و ارتفاع استفاده کنید و عرض های مورد نیاز از پارچه ضخیم و ساده را بُرش دهید و یک تکه تکی که اطراف کل میز را خواهد گرفت درست کنید. از پارچه ضخیم و ساده اندازه گرفته شده استفاده کنید و از پارچه وال نازک گلدوزی شده به اندازه کافی بُرش دهید و یک تکه با عرض همانند پارچه قبل و با ارتفاعی حدود ۳/۲۰ سانتی متر کمتر از ارتفاع پارچه قبل بُرش دهید.
۴- طول مورد نیاز از نوار پرده برای پیله دادن عرض تمام شده پارچه روکش ببرید.
۵- از ریشه به اندازه عرض تمام شده روکش +۱/۵ سانتی متر برای تزئین لبه روکش بُرش دهید.
روش دوخت: مرحله۱- عرض های مورد نیاز از پارچه ساده را به هم بدوزید و یک تکه کامل درست کنید. اضافه درزها را باز کنید و اتو بزنید. عرض های مورد نیاز پارچه ململ نازک را هم به هم بدوزید و یک تکه کامل درست کنید و اضافه درزها را باز کنید و اتو بزنید.
مرحله۲- حدود ۵/۲ سانتی متر از حاشیه اضافه پایین پارچه ساده روکش را به سمت پشت برگردانید و اتو کنید. لبه ندوخته را برگردانید تا با خط تا مماس شود و دوباره اتو بزنید. از نزدیک دومین تا کوک بزنید.
مرحله۳- مرحله۲ را تکرار کنید و حاشیه طرفین پارچه ضخیم و ساده روکش را درست کنید.
مرحله۴- مرحله۲ و۳ را برای حاشیه پارچه ململ نازک گلدوزی شده تکرار کنید.
مرحله۵- طوریکه سمت روی پارچه ململ نازک روی سمت پشت پارچه ضخیم ساده قرار بگیرد، روکش ململ نازک را از بالا با ۲/۱ سانتی متر اضافه درز به پارچه ضخیم و ساده بدوزید. اضافه درز را باز کنید و اتو بزنید و سپس پارچه ململ نازک را به سمت بیرون، روی پارچه ساده برگردانید و اتو بزنید.
مرحله۶- قسمت بالای نوار را حدود ۶/۰ سانتی متر پایین تر از بالای روکش به هم دوخته شده سنجاق بزنید. حدود ۲/۱ سانتی متر هر یک از بندهای نوار را در دو انتها بکشید، نوار را برگردانید و هر دو انتها را زیگزاک کنید. دقت کنید که نخ های نوار چین شامل پارچه نوار که تا می کنید نمی شود. سرتاسر طول نوار را در بالای روکش از روی تمام لایه های پارچه با دوخت بالا و پایین نوار و بین هر رج بندهای نوار بدوزید و محکم کنید.
مرحله۷- در یک لبه، یک گره در انتهای هر یک از بندهای نوار بزنید و روی گره ها را چسب بزنید و در جای خود نگه دارید. نخ های اضافه انتها را قیچی کنید.
مرحله۸- انتهای دیگر بندها را بکشید تا روکش به اندازه عرض نهایی برسد. بعد گره بزنید و روی گره را چسب بزنید. و بندهای کشیده شده اضافه را قیچی کنید.
مرحله۹- ریشه را روی حاشیه پارچه ضخیم و ساده سنجاق بزنید و هر دو انتهای ریشه را به سمت پشت پارچه ببرید و سرتاسر نوار ریشه را بدوزید.
مرحله۱۰- یک سمت نوار چسب اِپُل را به نوار چین در سمت پشت روکش میز با دست کوک بزنید.
مرحله۱۱- طرف دیگر چسب اِپُل را به روکش رومیزی بچسبانید. هر دو سمت چسب را با هم تراز کنید و روکش یا دامن میز را اطراف میز قرار دهید.
نکته دوخت: روش برآورد کردن طول اضافه برای تکرار طرح ها
پارچه هایی که گل یا طرح های مارپیچ دارند را معمولاً بیشتر از مقدار مورد نیاز باید خریداری نمائید، تا بتوانید طرح ها را داخل درزها کنار هم قرار دهید. برای برآورد کردن تکرار طرح ها بصورت عمودی، طول را از نقطه یکسان روی یک موتیف در محدوده تکرار تا نقطه یکسان موتیف همانند بعدی اندازه بگیرید. برای طول پایانی برای حاشیه بالا و پایین اضافه درز را که در هر نمودار مشخص شده اضافه کنید. طول اندازه گرفته و بُرش زده را × اندازه تکرار طرح ها بصورت عمود که در بالا توضیح داده شد کنید. اگر عدد بدست آمده اعشاری بود آن را به نزدیک ترین عدد صحیح تبدیل کنید و تعداد طرح های تکراری مورد نیاز برای هر طول پرده بُرش داده را بدست آورید. این عدد را × عدد بدست آمده تکرار طرح های عمودی کنید و طول های مورد نیاز را بُرش دهید عدد بدست آمده تکرار طول بدست آمده را × تعداد عرض های پارچه کنید و کل طول پارچه را بدست آورید.

 

طراحی داخلی   طراحی داخلی اداری    طراحی داخلی مطب   طراحی ویترین مغازه   بازسازی ساختمان   طراحی داخلی رستوران  طراحی داخلی در اهواز    طراحی داخلی در شیراز    طراحی داخلی طلا فروشی   طراحی داخلی در کیش   شرکت طراحی داخلی 

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *