طراحان مشهور قرن بیستم
واکنش هایی که علیه سبک های تزئینی در سال های اولیه قرن بیستم اتفاق افتاد را می توان به آدولف لوس معمار اتریشی نسبت داد. ایده های او بسیار مدرن بودند، اگر این حقیقت را در نظر بگیریم که وجه تمایز روندهای امروزی در سادگی تزئینی آنهاست. طراحی های او و نظریه-هایش درباره حذف تزئین ظاهری الهام بخش جنبش مدرنیست بود. در همین راستا، از سال ۱۹۱۹، مکتب بانوهوس درصدد یکی کردن هنر و صنعت بود. یکی از گروه هایی که بیش از همه بر بائوهاوس تأثیرگذار بود، دی استیل بود که تحت هدایت پیت موندریان، تئوفن دوسبرگ و سیریت ریتولد بود. جنبش دی استیل خود را به رنگ های اصلی به علاوه سیاه، خاکستری و سفید محدود کرد. شکل های هندسی ساده و سطوح افقی و عمودی را ترجیح می داد. صندلی دسته دار «قرمز- آبی» ریتولد که با نوارهای چوبی ساخته شده بود، یکی از اولین آثار دی استیل بود. در همان زمان، لی کور بوزیر مدرنیست با دفاع از نیاز به اشیای کاربردی برای طراحی داخلی چالشی را پیش روی نخبه سالاری هنرهای تزئینی قرار داد. اصول راهنمای لی کور بوزیر حذف عناصر غیرضروری از ساختمان ها و بخش داخلی و کاهش آنها به شکل های هندسی اصلی بود. آلوار آلتو مدرنیست فنلاندی به خاطر شکل های سینوسی مبلمان، کوزه ها و سقف ها مشهور بود. علاقه وافر به طبیعت را می توان در ترکیب هماهنگ ساختمان های او با محیط آنها مشاهده کرد. هرچند، آلتو از نیازهای انسانی غفلت نکرد و صندلی های چوبی منحنی او حداکثر راحتی را فراهم می-کردند. این طراح و معمار تمایل ویژه ای به چوب به عنوان ماده ای قادر به ایجاد محیط های گرم و خوشایند داشت. تأثیر آلتو را هنوز می توان در کار طراحانی مانند رودتیگسن و جانی سورنسون مشاهده کرد.

کاسکانویسس. استفانو جیووانونی

بوتوکا ۴۴. آلوار آلتو.

آپارادور. چارلز آر. میکنتاش.

در دهه ۱۹۸۰ اصول جنبش مدرنیست کم کم به چالش کشیده شد (هرچند، جنبش های دیگری نظیر «های تک» نیز وجود داشت). پست مدرنیسم، مدرنیسم را رد کرد و طراحی های شگفت انگیزی را با هدف فروش در بازار مصرف کننده تولید کرد. مایکل گریوز معمار و طراح با ساختمان سرویس عمومی خود در پورتلند و طراحی هایش برای ممفیس گروپ ایتالیایی نشان اختصاصی پست مدرنیسم را فراهم کرد.
حمایت رسمی مقامات فرانسوی از طراحان پست مدرن نظیر فیلیپ استارک سهم زیادی در محبوبیت آنها در دهه ۱۹۸۰ و تداوم آن تا امروز دارد. طراحی های استارک به شدت انسانی است. به قول خودش، او از اعماق قلبش می آفریند. دامنه طراحی او از صندلی های راحتی تا قهوه جوش است. او علاقه وافری به استفاده از شکل های منحنی و موادی مانند پلاستیک و چوب بازیافت شده داشت. یکی از همکاران سابق استارک، پیر آنجلو کارامیای ایتالیایی نیز اشیای کاربردی را ترجیح می دهد که بدون غفلت از ارزش طراحی خوب، هدف عملی را محقق کند. طراحی هنر کاملی است. همه انواع اشیاء از اشیای روزمره تا انحصاری، از مبلمان تا ساختمان ها را در بر می گیرد. از اسپانیا یک طراح با کارهایی که هرگز جنجال برانگیز نیست، به شهرت بین المللی رسیده است: خاویر ماریسکال. طراحی های او معصوم و کودکانه هستند اما دامنه وسیعی از لوازم و متعلقاتی را که او طراحی کرده به طور حیرت آوری اصیل هستند. کاتالان آندره ریکارد به اندازه او مشهور نیست اما حائز اهمیت است و کار طراحی خود را با کتاب های نظری و آموزشی و کاربردی ترکیب می-کند.

سیلا پاتلو. آنتونیو گائودی

 

طراحی داخلی   طراحی داخلی اداری    طراحی داخلی مطب   طراحی ویترین مغازه   بازسازی ساختمان   طراحی داخلی رستوران  طراحی داخلی در اهواز    طراحی داخلی در شیراز    طراحی داخلی طلا فروشی   طراحی داخلی در کیش   شرکت طراحی داخلی 

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *