منابع نقطه ای محیطی
نورپردازی محیطی برای آرایش مجدد فضاها و نواحی مناسب می باشد که در آنها موقعیت های کاری بسیار متفاوت است. ماندافزارهای محیطی ممکن است شامل منابع خطی یا نقطه ای مستقیم، مستقیم/ غیرمستقیم و یا غیرمستقیم باشند.
افزودن نورپردازی تکلیفی به سیستم های محیطی، سطح بالاتری از نورپردازی کانونی را برای فضاهای کاری و سطح پائین تری برای روشنایی نواحی پیرامونی ایجاد می کند. نورپردازی تکلیفی محیطی سبب صرفه جویی در مصرف انرژی و بهبود کیفیت نورپردازی و نیز کنترل بیشتر از سوی کاربران می شود.

منابع خطی محیطی

منابع مستقیم/ غیرمستقیم محیطی

منابع خطی غیرمستقیم منابع نقطه ای غیرمستقیم
نورپردازی کانونی
نورپردازی کانونی، نواحی روشن تری را در سطوح نوری محیطی یک فضا با استفاده از نورپردازی تکلیفی و نورپردازی متمرکز خلق می کند.
نورپردازی تکلیفی، بخش های خاصی از یک فضا را برای اجرای کارهای بصری و انجام فعالیت ها روشن می کند. منابع نوری معمولاً در نزدیک بالا یا کنار سطح کار قرار می گیرند و در مقایسه با نورپردازی محیطی از ولتاژ به طور مؤثرتری بهره می گیرند. ماندافزارهای نورپردازی معمولاً از نوع مستقیم هستند و بر حسب روشنایی و جهت مورد نظر قابل تنظیم می باشند.

به منظور کاهش نارضایتی نسبت روشنایی غیر قابل قبول میان محیط کار و فضای پیرامون، نورپردازی تکلیفی اغلب با نورپردازی محیطی ترکیب می شوند. بر اساس نوع ماندافزارهای نورپردازی مصرفی، نورپردازی کانونی نیز می تواند در روشنایی کلی فضا نقش داشته باشد.
نورپردازی کانونی علاوه بر آسان کردن مشاهده کارهای بصری، می تواند در ایجاد تنوع و جذابیت مؤثر واقع شود. فضا را به بخش های مختلف تقسیم کند. بخشی از مبلمان را احاطه کرده و با شخصیت اجتماعی اتاق را تقویت نماید.

نورپردازی تکلیفی
چراغ مطالعه
نورپردازی متمرکز
نورپردازی متمرکز، نوعی نورپردازی کانونی محسوب شده که نقاط کانونی با طرح های نواخت دار از نور و تاریکی را در فضا خلق می کند. به جای بهره گیری از خدماتی برای روشنایی محیط کار با انجام فعالیت می توان از نورپردازی متمرکز برای کاهش یکنواختی نورپردازی محیطی، تأکید بر جزئیات اتاق و یا برجسته نمودن اشیاء هنری استفاده کرد.
نورپردازی متمرکز
تلألو
نورپردازی سبب خلق بخش های برجسته ای در اشیائی می شود که بر آنها نور تأیید شده و با تلألو را در درخشندگی ماندافزار خود ارائه می دهند. لامپ های کوچک و متمرکز، اشعه های رقصان نور را در سطوح بازتابگر منعکس می کنند. چلچراغ ها نیز در تولید اندکی نور محیطی که نوعی تلألو محسوب می شود، نقش دارند.

طراحی داخلی   طراحی داخلی اداری    طراحی داخلی مطب   طراحی ویترین مغازه   بازسازی ساختمان   طراحی داخلی رستوران  طراحی داخلی در اهواز    طراحی داخلی در شیراز    طراحی داخلی طلا فروشی   طراحی داخلی در کیش   شرکت طراحی داخلی 

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *