دکوراسیون داخلی و منابع نور الکتریکی
لامپ ها منابع نور الکتریکی مورد استفاده در ماندافزارهای نورپردازی محسوب می شوند. کمیت و کیفیت نور تولیدی بر اساس نوع لامپ مصرفی متفاوت هستند. میزان نور با مکان قرارگیری و مقدار انرژی منتقل شده به لامپ و هر بازتاب گر، لِنز یا سپر کاربردی برای کنترل نحوه توزیع یا پخش، تغییر می کند.
نسبت شاخص رنگ دهی (CRI)، مقیاسی از توانایی لامپ در ارائه دقیق رنگ در زمانی است که با منبع نور اصلی با دمای رنگ یکسان مقایسه می شود.
تولیدکنندگان در جهت بهبود CRI همه منابع نوری ودستیابی به رنگ دهی مناسب با حفظ بازده تلاش می کنند.

منابع نوری به دو دسته گرم و سرد تقسیم می شوند. لازم به ذکر است که منابع نوری خاص اغلب در تنها یک رنگ موجود می باشند. امروزه، منابع نوری متنوعی با دامنه گسترده ای از رنگ ها وجود دارند که شامل منبع نور فلوئورسنت (مهتابی)، منبع نوری هالید فلزی و لام پهای LED می باشند.
دمای رنگ مرتبط (CCT)، استانداردی مرجع است که به استاندارد رنگ اشاره داشته و بر اساس کلوین (K) تعیین می شود. هر چه میزان عدد کلوین مورد نظر بالاتر باشد، منبع نور سردتر بوده و برعکس.
کارایی درخششی، مقیاسی از کارایی منبع نور است که بر اساس لومن در هر وات محاسبه می شود. یک لومن به میزان نور انتشاریافته از منبع نور یا تابیده شده روی یک سطح صرف نظر از جهت آن اشاره دارد.
شاخص رنگ دهی (CRI) منابع نوری مختلف
لامپ های التهابی
لامپ های التهابی متشکل از رشته های فلزی هستند که در محفظه شیشه ای تا رسیدن به حالت برافروختگی گرم می شوند. این لامپ ها از ۶ تا ۱۵۰۰ وات در بازار موجود هستند و نسبت درخشانی پائینی از ۴ تا ۵/۲۴ لومن/ وات دارند. تنها در حدود ۱۲ درصد مقدار نیروی برق آنها برحسب وات صرف تولید نور شده و بقیه آن به صورت گرما ساطح می شود. همچنین لامپ های التهابی دارای عمر کوتاهی از ۷۵۰ تا ۴۰۰۰ ساعت هستند. کاربرد این لامپ ها به دلیل بازده کم در برخی کشورها محدود و یا از دور خارج شد.
لامپ های تنگستن هالوژ که با عنوان لامپ های هالوژن یا کوارتزی نیز شناخته شده اند، از جمله لامپ های التهابی با مقدار اندکی گاز هالوژن محبوس شده در حباب محسوب می شوند. این نوع لامپ ها از ۵ تا ۱۵۰۰ وات با تولید ۱۰ تا ۲۲ لومن در هر وات موجود می باشند.
در حالی که لامپ های التهابی استاندارد در مدارهایی با ولتاژ استاندارد عمل می کنند، لامپ های ولتاژ پائین همچون لامپ تنگستن هالوژن بین ۶ تا ۷۵ ولت مصرف می کنند. طرح آنها به گونه ای است که دارای خاصیت کنترل دقیق شعاع، درخشانی بالاتر، صرفه جویی در انرژی هنگام نیاز به نور متمرکز و طول عمری از ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ ساعت می باشد. اگرچه کاربرد آنها بسیار مؤثرتر از لامپ های التهابی استاندارد است، اما از میزان بازدهی کمتری در مقایسه با لامپ خای مهتابی برخوردار هستند.
طراحی داخلی   طراحی داخلی اداری    طراحی داخلی مطب   طراحی ویترین مغازه   بازسازی ساختمان   طراحی داخلی رستوران  طراحی داخلی در اهواز    طراحی داخلی در شیراز    طراحی داخلی طلا فروشی   طراحی داخلی در کیش   شرکت طراحی داخلی 

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *