یکی از نکاتی که در طراحی داخلی منزل و دکوراسیون داخلی اداری نقش بسیار مهمی را ایفا میکند انتخاب پرده با توجه به رنگ دیوار ها و کلیه لوازم به کار رفته در طراحی داخلی

ییثق

در ادامه در مورد یک پرده توضیح خواهیم داد.

پرده رولی دلیجانی
این پرده زیبا زمانی که باز است صاف و بدون چین قرار می گیرد، و خیلی شبیه به پشت دری های رومی می باشد. فقط حلقه و قیطان ندارد. به وسیله بندهای پارچه ای که در زیر انتهای (پایین) غلتک گره زده می شوند هم می توانید طول مورد نیاز پرده را در هر اندازه¬ای که دوست دارید منظره بیرون از خانه نمایان باشد را مشخص کنید و هم اینکه تزئین زیبایی به پرده افزوده و آن را زیباتر جلوه دهید و بیشتر در طراحی داخلی رستوران مورد استفاده واقع می شود.
لوازم مورد نیاز:
نکته: لوازم موجود در این لیست برای یک عدد پرده رولی می باشد.
* پارچه برای پشت دری یا پرده
* پارچه با طرح و رنگ مخالف برای بندها
* میله  گرد چوبی به قطر ۲/۳ سانتی متر برای غلتک پایین پرده
* تخته نصب کننده چوبی ۵/۲ × ۵/۲ سانتی متر برای بالای پرده
* دو عدد پایه L مانند کوچک
* دستگاه منگنه
روش های تکنیکی
*برآورد طول اضافه برای تکرار (نکته دوخت صفحه ۴۲ را ببینید) * تعیین محل درز و دوخت درزهای عرض پارچه (نکته دوخت را ببینید)
آماده کردن
ارتفاع و عرض داخلی پنجره را اندازه بگیرید. حدود ۲/۱ سانتی متر از عرض پایانی کم کنید و حدود ۲/۱ سانتی متر دور تا دور برای اضافه درز قرار دهید. کلاً حدود ۵/۳۰ سانتی متر به ارتفاع پرده برای پیچیدن اطراف تخته نصب کننده و غلتک پایین پرده اضافه کنید.
دو تکه که (در اصطلاح دو تخته گفته می شود) از پارچه را بُرش دهید ارتفاع و عرض نهایی هر دو تکه یکسان باشد. اگر پنجره پهن¬تر از پارچه می باشد، تکه های اضافه را با ایجاد درز عمودی در محلی که بندهای پرده را می خواهید قرار دهید وصل کنید.
چهار تکه بند، هر یک به عرض ۷/۱۲ سانتی¬متر و ارتفاعی مساوی با ارتفاع پنجره به اضافه ۶/۴۰ سانتی متر بُرش دهید.
تخته نصب کننده را در اندازه ۵/۲ × ۵/۲ سانتی¬متر، ۲/۱ سانتی متر کمتر از عرض نهایی تکه پارچه پرده بُرش دهید.

ببل

روش دوخت:
مرحله۱- طوری که هر دو روی پارچه روی هم قرار بگیرد، هر دو تکه پرده را در امتداد هر طرف به هم بدوزید. بعد پرده را به سمت رو برگردانید طوری که لبه¬های ندوخته بالا روی هم قرار بگیرد لبه ها را زیگزاک کنید.
مرحله ۲- یکی از بندها را از وسط طول طوریکه روی پارچه روی هم قرار بگیرد تا بزنید و درز طول را بدوزید. در یک انتهای کوتاه، اضافه درز را باز کنید و درز را در مرکز بند قرار دهید و اتو بزنید. سرتاسر انتها را بدوزید. بند را به سمت رو برگردانید و اتو بزنید. درز را در امتداد مرکز سرتاسر طول نوار در سمت زیر قرار دهید. طوری که لبه های ندوخته بالا روی روی هم قرار بگیرد، لبه ها را زیگزاک کنید و بندهای باقی مانده را به همین ترتیب آماده کنید.
مرحله۳- عرض پرده را به چهار قسمت تقسیم کنید. یک بند را در سمت روی پرده و یک بند را در سمت پشت پرده قرار دهید و به وسیله سنجاق تَه گرد بندها را در بالای پرده وصل کنید. بقیه بندها را به همین ترتیب وصل کنید.
مرحله۴- تخته نصب کننده را با پارچه پرده بپوشانید، یا اینکه تخته را با رنگی همانند پارچه رنگ بزنید. پرده را طوری که سمت روی پارچه در رو قرار بگیرد، در بالای تخته قرار دهید و اجازه دهید تا پرده روی قسمت جلو تخته آویزان شود. سپس بالای پرده و بندها را روی تخته محکم منگنه بزنید.
مرحله۵- غلتک پایین را حدود ۲/۱ سانتی متر کمتر از عرض نهایی پرده ببرید. هر دو انتها را با پارچه پرده مرتب و تمیز بپوشانید. لبه ندوخته پایین پرده را به میله چوبی طوریکه غلتک به سمت جلوی پرده لوله شود منگنه کنید. اجازه دهید تا بندها بصورت شل آویزان بمانند.
مرحله۶- غلتک پایین را کمی لوله کنید و آن را در جای خود با گره زدن بندها نگه دارید. طول مورد نیاز را تا حدودی که مورد نیاز است تنظیم کنید.
مرحله۷- با دو عدد پایه L مانند پرده را داخل قاب پنجره نصب کنید.
نکته دوخت: تعیین محل درز و دوخت درزهای عرض پارچه به یکدیگر
تمام عرض های پارچه باید در حد فاصله لبه (معمولاً مرکز یک پرده) آویزان شوند. عرض های نسبی (کم) را در طرفین پرده جایی که کمتر در معرض دید باشند قرار دهید. برای پارچه¬هایی که طرح دار نمی¬باشند، عرض های پارچه را به¬طور معمولی به هم بدوزید. برای پارچه های طرح دار، عرض های پارچه را طوریکه سمت روی پارچه روی هم و حاشیه ها با هم جفت شوند روی هم قرار دهید. لبه های حاشیه را تا حدودی به سمت پشت تا بزنید تا طرح ها به طور دقیق کنار هم قرار بگیرند. سپس روی تا را کمی اتو بزنید. تای لبه های حاشیه را باز کرده، و لایه های پارچه را به هم سنجاق کنید و از روی خط تا بدوزید. بعد از اینکه عرض های پارچه را به هم وصل کردید، تکه پرده را به اندازه کل عرض مورد نیاز برای پرده تنظیم کنید.

طراحی داخلی مغازه ، طراحی داخلی در شیراز ، طراحی داخلی در اهواز

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *